20 marca 2020
Branża hotelarska i gastronomiczna a koronawirus–wsparcie zewnętrzne
Wyjątkowa sytuacja wymaga szybkiego i odpowiedniego działania. Większość obiektów już wdrożyła szereg działań optymalizujących koszty a nawet zawiesiła działalność z uwagi na obligatoryjne przepisy lub sytuację rynkową działalność.
Co można zrobić?
Działania warto rozpocząć od wykorzystania udogodnień w ramach rządowego projektu „Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov – 2.”:
- Rozliczyć całą tegoroczną stratę w przyszłym roku – branże szczególnie dotknięte kryzysem makroekonomicznym (np. transport http://lindner-dresden.de/buchstabe-g/index.html , turystyka), w sytuacji spadku przychodów firmy o 50% w 2020 r. – w stosunku do 2019 r. – zyskają prawo obniżenia dochodu do opodatkowania o wysokość straty w 2020 r. poprzez korektę CIT za 2019 r. do limitu 5 mln zł.
- Złożyć wniosek o pożyczę w wysokości 5 000 zł dla mikrofirm (z możliwością umorzenia).
- Odroczyć lub rozłożyć na raty składki ZUS.
- Odroczyć płatności podatków PIT, CIT, VAT bez dodatkowych opłat.
- Przedłużyć bankowe kredyty obrotowe.
- Świadczyć usługi na dowóz.
- Złożyć wniosek o dofinansowanie przez państwo 40% płacy pracownika przy spadku obrotów firmy.
- Skorzystać z wakacji kredytowych.
- Przesunąć płatności za media.
- Wnioskować o prolongatę ważności udzielonych pozwoleń na pracę dla obcokrajowców.
- Uzyskać prolongatę terminu przekazania zaliczek na PIT do końca maja od przychodów z szeroko rozumianej pracy pobranych w marcu i kwietniu.
Dokładne formalne wytyczne pojawią się w najbliższych dniach w aktach prawnych. Jednak w naszej i zdecydowanej większości przedsiębiorców wymienione założenia nie są w stanie realnie poprawić sytuacji firm, które praktycznie nie mają żadnych przychodów. W takiej sytuacji odraczanie i kumulowanie opłat (dodatkowo w tak krótkim czasie) REALNIE NIC NIE POMOŻE.
Mamy nadzieję, że pojawią się nowe i konkretne działania w zakresie wsparcia rządowego. Takie działania podejmowane są na poziomie samorządów – na przykład w Krakowie zapowiedziano program “Pauza”, w którym zawarto m.in takie ułatwienia:
- Płatności podatków lokalnych – przede wszystkim podatku od nieruchomości, ale też np. od środków transportu – na wniosek przedsiębiorcy będą odraczane za okres od marca do maja włącznie lub rozkładane na raty. Będzie również możliwość starania się o umorzenie zaległości podatkowych.
- Przedsiębiorcy wynajmujący lokale gminne, którzy ze względu na sytuację musieli zawiesić działalność, będą zwolnieni z czynszów za ten okres (za czas zawieszenia działalności). Na trzy miesiące zostanie zawieszone pobieranie opłaty za zajęcie terenu, na którym działa ogródek letni.
Co jeszcze można zrobić, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście:
- wystąpić o zwolnienie z podatku od nieruchomości
- poinformować o zawieszeniu lub znacznym ograniczeniu prowadzenia działalności tzw. organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi (ZAIKS, STOART, SAWP, ZPAV i inne) oraz Pocztę Polską w zakresie związanym z płaceniem abonamentu RTV
- renegocjować umowy z dostawcami usług (ograniczenie, odroczenie płatności, zmniejszenie cen)
- renegocjować umowy z dostawcami produktów (ograniczenie, odroczenie płatności, zmniejszenie cen, zwrot niewykorzystanych produktów)
- kwestie rozwiązań personalnych i kosztów omówiliśmy już w wcześniejszej informacji https://hoteleplus.pl/branza-hotelarska-i-gastronomiczna-a-koronawirus-co-z-pracownikami/
W sytuacji krytycznej poza finansowaniem w postaci kredytu lub pożyczki rozważyć pozyskanie inwestora/wspólnika.
Już wkrótce przedstawimy możliwe działania związane z przychodami.