18 marca 2020
Branża hotelarska i gastronomiczna a koronawirus – co z pracownikami?
Koronawirus zmienia w błyskawicznym tempie dotychczasowy Świat. Jego wpływ na branżę hotelarską i gastronomiczną rzuca cień nie tylko na obecną sytuację, ale także na bliższą i dalszą przyszłość.
Coraz częściej pojawiają się pytania: co będzie dalej z miejscami pracy? Z pracownikami?
Mimo tak trudnego czasu, pamiętajmy przede wszystkim, że fundamentem każdej firmy są LUDZIE. W tym okresie wszyscy szczególnie mocno to odczuwamy.
Dzisiaj przedstawimy kilka wskazówek i rozwiązań optymalizacyjnych, które dotyczą osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, która jest regulowana kodeksem pracy.
Specyfiką branży jest jednak praca w formie umowy zlecenia, umowy o dzieło czy też w ramach własnej działalności. Pomimo, że te formy nie są chronione tak, jak umowy o pracę, starajmy się podejść do nich uczciwie i etycznie, pamiętając o dotychczasowej współpracy.
Jak można zoptymalizować koszty przy pracownikach zatrudnionych w formie umowy o pracę ?
- pracodawca może wysłać pracownika na urlop zaległy
ważne: pracodawca nie może wysłać pracownika na urlop bieżący ale może takie rozwiązanie zasugerować - pracodawca może, jeżeli ma dłuższy okres rozliczenia czasu pracy niż 1 miesiąc (nawet roczny), rozliczyć godziny w przyszłości
- pracodawca w przypadku zawieszenia działalności operacyjnej może wprowadzić tzw. “postojowe” zgodnie z art. 81 KP:
Pracownikowi za czas przestoju, czyli czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej podjęcia, a doznał przeszkód ze strony pracodawcy, należy się wynagrodzenie przestojowe. Wysokość wynagradzania wynosi wówczas 60% wynagrodzenia zasadniczego, nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- pracodawca może zmniejszyć wynagrodzenie lub wymiar czasu pracy na mocy porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego
A co jeśli:
- pracownik sprawuje opiekę nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko?
W takim wypadku pracownikowi przysługuje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w wysokość 80% zasiłku. Pracodawca nie ponosi kosztów – szczegółowe informację na https://www.gov.pl/web/rodzina/dodatkowy-zasilek-opiekunczy—pytania-i-odpowiedzi – - pracownik sprawuje osobistą opiekę nad chorym dzieckiem i posiada z tego tytułu zaświadczenie lekarskie?
Ubezpieczonemu pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego w wysokości 80 % zasiłku. Pracodawca nie ponosi kosztów. - pracownik dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie posiada zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego?
W takiej sytuacji nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby, - pracownik jest chory (stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego)?
Wówczas przysługuje pracownikowi wynagrodzenie chorobowe a następnie zasiłek chorobowy, który stanowi koszt pracodawcy. Pracodawca wypłaca pracownikowi zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku. Po upływie tych terminów pracodawca nie ponosi kosztów
Wysokość zasiłku chorobowego:
100% podstawy wymiaru (np. w przypadku kobiet w ciąży przebywających w szpitalu)
80% podstawy wymiaru – standardowa wysokość zasiłku chorobowego,
70% podstawy wymiaru – wówczas, gdy pracownik przebywa w szpitalu.
- pracownik został poddany kwarantannie lub izolacji na mocy decyzji państwowego inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego?
W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe a następnie zasiłek chorobowy (nie dotyczy to dziecka objętego kwarantanną), na zasadach jak w punkcie powyżej. - pracownik wykonuje pracę zdalną, poza stałym miejscem pracy?
Otrzymuje wynagrodzenie, stanowiące koszt pracodawcy. - pracownik został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy? zachowuje prawo do wynagrodzenia, które stanowi koszt pracodawcy
Bez wątpienia sytuacja w jakiej się znaleźliśmy, jest trudna i nieprzewidywalna. Dla wielu przedsiębiorców będzie to wielki test z zarządzania kryzysowego, a dla wszystkich nas sprawdzian z czysto ludzkiej solidarności.
Dziś ogłoszono przez rząd projekt:
„Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov – 2.”
Premier zapowiedział, że przedsiębiorcom, którzy spełnią kryteria, państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce.
Pensje części pracowników będą w modelu 40-40-20 (40% płaci pracodawca, + 40% płaci państwo a o brakujące 20 % obniżone jest wynagrodzenie pracownika).
Z kolei dla samozatrudnionych, osób na umowach zleceniach i dzieło będzie możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Dokładane formalne wytyczne pojawią się w najbliższych dniach w aktach prawnych.
Już wkrótce przedstawimy jakie są możliwe wsparcia zewnętrzne dla firm.